Κυριακή 10 Οκτωβρίου 2010

Moto GP: Παγκόσμιος πρωταθλητής ο Λορένθο

Ο Χόρχε Λορένθο είναι ο νέος παγκόσμιος πρωταθλητής στο Moto GP. Ο Ισπανός αναβάτης της Fiat Yamaha τερμάτισε τρίτος στο Γραν Πρι το Σέπανγκ και έτσι εξασφάλισε και βαθμολογικά τον τίτλο του κορυφαίου της χρονιάς.
Πρώτος στον αγώνα αναδείχθηκε ο ομόσταβλός του Βαλεντίνο Ρόσι, αλλά ο Ιταλός βρισκόταν ήδη πολύ πίσω στη συνολική κατάταξη για να τον απειλήσει. Δεύτερος τερμάτισε ο Αντρέα Ντοβιτσιόζο με Repsol Honda.
Ο Λερένθο έγινε έτσι ο πρώτος Ισπανός αναβάτης που κατακτάει τον παγκόσμιο τίτλο στη μεγάλη κατηγορία μετά από εκείνον του Άλεξ Κριβιγιέ το 1999 στα 500cc. Βέβαια, ήταν και τυχερός για το γεγονός πως ο μεγάλος φετινός του ανταγωνιστής, Ντάνι Πεντρόσα, έσπασε την αριστερή του κλείδα πριν δέκα μέρες και έτσι ουσιαστικά είχε στο τσεπάκι του το πρωτάθλημα.
Ο επόμενος αγώνας θα πραγματοποιηθεί την ερχόμενη Κυριακή (17/10) στο Φίλιπ Άιλαντ.