Κυριακή 23 Σεπτεμβρίου 2012

F1: Νικητής ο Φέτελ στη Σιγκαπούρη

Ο Σεμπάστιαν Φέτελ αναδείχθηκε και φέτος νικητής στη Σιγκαπούρη. Ο Λιούις Χάμιλτον εγκατέλειψε με βλάβη στο κιβώτιο ταχυτήτων και ενώ οδηγούσε τον αγώνα.

"Ομορφιά μου! Επέστρεψες στη μάχη του τίτλου!", ήταν τα... συγχαρητήρια του Κρίστιαν Χόρνερ στον νικητή του Grand Prix της Σιγκαπούρης, Σεμπάστιαν Φέτελ μετά το πέσιμο της καρό σημαίας.

Ο οδηγός της Red Bull πήρε και φέτος την πρωτιά στη Μαρίνα Μπέι μετά την εγκατάλειψη του πρωτοπόρου του αγώνα, Λιούις Χάμιλτον στον 23ο γύρο με βλάβη στο κιβώτιο ταχυτήτων.

Ο Γερμανός παγκόσμιος πρωταθλητής ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας και βρίσκεται πλέον 29 βαθμούς πίσω από τον Φερνάντο Αλόνσο. Ο οδηγός της Ferrari τερμάτισε τρίτος, ευκολότερα από όσο περίμενε, με τον Τζένσον Μπάτον να φέρνει χαμόγελα στη McLaren με τη δεύτερη θέση που πήρε, δίχως να απειλήσει τον Φέτελ.

Άλλαξε ήπειρο και επέστρεψε στις νίκες ο Φέτελ, αφού η μοναδική άλλη πρωτιά στη σεζόν που διανύουμε είχε έρθει στο Μπαχρέιν τον περασμένο Απρίλιο!

Καθαρή εκκίνηση, επεισοδιακή συνέχεια

Με αυτόπτη μάρτυρα την εντυπωσιασμένη τραγουδίστρια Κέιτι Πέρι, πραγματοποιήθηκε η εκκίνηση του πρώτου βραδινού αγώνα της σεζόν. Ο Χάμιλτον ξεκίνησε εντυπωσιακά με τον παρτενέρ του στην πρώτη σειρά, Παστόρ Μαλντονάντο (Williams) να κάνει λάθος και να ανοίγει την πόρτα στον Φέτελ και στον Μπάτον, οι οποίοι τον προσπέρασαν.

Στον 23ο γύρο καταστράφηκε το τριήμερο του Χάμιλτον. Το μονοθέσιο της McLaren εξεμέτρησε το ζην με πρόβλημα στο κιβώτιο ταχυτήτων. Από ότι φάνηκε από το team radio, το πρόβλημα ήταν γνωστό και υπαρκτό στην ομάδα πριν από τον αγώνα. Ο Χάμιλτον έπεσε πλέον στην 4η θέση της βαθμολογίας (με 142 βαθμούς) και βρίσκεται δύο νίκες και δύο βαθμούς (52 στο σύνολο) μακριά από τον Αλόνσο.
Στους κατασκευαστές η Red Bull με τη νίκη του Φέτελ, έχει πλέον έναν «αέρα» 37 βαθμών από τη δεύτερη McLaren ενώ ακολουθεί η Ferrari.

Η Formula 1 θα παραμείνει στη Ασία όπου σε δύο εβδομάδες θα ταξιδέψει στην Ιαπωνία.