Κυριακή 13 Ιουνίου 2010

Formula 1: Ο Λιούις Χάμιλτον νικητής στο Μόντρεαλ (Τελευταία ενημέρωση)

Ο Βρετανός Λιούις Χάμιλτον με Μακ Λάρεν κέρδισε το γκραν πρι του Καναδά στη Formula 1 στην πίστα του Μόντρεαλ, πετυχαίνοντας τη δεύτερη διαδοχική του νίκη μετά την Κωνσταντινούπολη και πέρασε την πρώτη θέση της βαθμολογίας. Στον 8ο αγώνα της χρονιάς δεύτερος κατετάγη ο Τζένσον Μπάτον ολοκληρώνοντας το θρίαμβο της Μακ Λάρεν, ενώ τρίτος αντίκρισε την καρό σημαία ο Ισπανός Φερνάνο Αλόνσο με Φεράρι.Οι «Red Bull» των Φέτελ και Γουέμπερ ακολούθησαν στην 4η και 5η θέση.

Ο Βρετανός πιλότος της Μακ Λάρεν εκκίνησε το γκραν πρι του Καναδά από την πρώτη θέση έχοντας πίσω του τον Σεμπάστιαν Φέτελ που τον πίεζε ασφυκτικά. Ο Χάμιλτον στον 7ο γύρο μπήκε στα πιτς για αλλαγή ελαστικών και έχασε την πρωτοπορία, την οποία ανέκτησε στον 15ο, με τους Αλόνσο, Μπάτον, Φέτελ και Γουέμπερ να ακολουθούν.

Στον 30ο γύρο ο Χάμιλτον βρέθηκε στη δεύτερη θέση πίσω από τον Γουέμπερ, καθώς μπήκε στα πιτς για δεύτερη φορά προκείμενου να φορέσει άλλη γόμα ελαστικών στη Μακ Λάρεν. Ο Βρετανός πίεσε με τη σειρά του τη «Red Bull» του Γουέμπερ και στον 49ο γύρο πέρασε ξανά στην πρώτη θέση. Στον 58ο οι δύο Μακ Λάρεν βρίσκονται στις δύο πρώτες θέσεις, με τον Χάμιλτον πρώτο, τον Μπάτον να ακολουθεί και τρίτο τον Φερνάνσο Αλόνσο με τη Φεράρι.

Η σειρά κατάταξης διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του αγώνα, με τις δύο «Red Bull» των Φέτελ και Γουέμπερ να τερματίζουν στην 4η και 5η θέση αντίστοιχα. Έκτος κατετάγη ο Γερμανός Νίκο Ρόσμπεργκ με Μερτσέντες, ενώ έβδομος ο Ρόμπερτ Κούμπιτσα με Ρενό και όγδοος οΣεμπαστιάν Μπουεμί με την Τόρο Ρόσο. Τις δύο τελευταίες θέσεις που βαθμολογούνται κατέλαβαν οι δύο Φορς Ίντια με πιλότους τουςΒινταντόνιο Λιούτσι και Άντριαν Σούτιλ. Ο επτά φορές παγκόσμιος πρωταθλητής Μίχαελ Σουμάχερ τερμάτισε με τη Μερτσέντες στην 11η θέση.