Κυριακή 10 Ιουνίου 2012

Formula 1:Νικητής ο Χάμιλτον στον Καναδά

Ο Λιούις Χάμιλτον τερμάτισε πρώτος στο Μόντρεαλ και έγινε ο έβδομος διαφορετικός νικητής στους επτά πρώτους αγώνες της σεζόν. Έκπληξη η... παρέα του στο βάθρο.

Τζένσον Μπάτον, Φερνάντο Αλόνσο, Νίκο Ρόσμπεργκ, Σεμπάστιαν Φέτελ, Παστόρ Μαλντονάντο, Μαρκ Γουέμπερ και Λιούις Χάμιλτον. Επτά αγώνες σε τρεις ηπείρους, επτά διαφορετικοί νικητές στη Φόρμουλα 1.

Στην πίστα "Ζιλ Βιλνέβ" ήταν η σειρά του Χάμιλτον. Ο οδηγός της McLaren Mercedes πήρε την πρώτη φετινή νίκη του και χάρη στο απόλυτο των 25 βαθμών τέθηκε επικεφαλής της βαθμολογίας.

Ο Βρετανός οδηγός, νικητής για τρίτη φορά στο Grand Prix του Καναδά, συνεπικουρούμενος από τη στρατηγική της ομάδας του, είδε τους βασικούς αντιπάλους του, Φερνάντο Αλόνσο (Ferrari) και Σεμπάστιαν Φέτελ (Red Bull Renault) να μην ανεβαίνουν μαζί του στο βάθρο.

Ο Χάμιλτον αντάλλαξε φιλοφρονήσεις με τον Ρομαίν Γκροζάν (Lotus Renault) και τον Σέρχιο Πέρες (Sauber Ferrari). Οι δύο οδηγοί ανέβηκαν για δεύτερη φορά φέτος στο βάθρο με τον Γαλλοελβετό να εκκινεί τον αγώνα από την έβδομη θέση και τον Μεξικανό από την 15η!

Ο νικητής έκανε ένα pit stop παραπάνω (δύο συνολικά) από τον πέμπτο Αλόνσο, ο οποίος δεν μπορούσε να φανεί ανταγωνιστικός στους τελευταίους γύρους και τον πέρασαν όλοι. Ο Φέτελ πάλι δεν άντεξε μέχρι το τέλος και μπήκε για δεύτερη φορά στα πιτ, αλλά ο αγώνας είχε χαθεί.
Ο Γερμανός poleman τέθηκε επικεφαλής στο πρώτο κομμάτι του αγώνα, όμως μετά το πρώτο pit stop, είδε τόσο τον Χάμιλτον, όσο και τον Αλόνσο να τον ξεπερνούν.

Ο Νίκο Ρόσμπεργκ ήταν έκτος με τη Mercedes και ο νικητής στο Μόντε Κάρλο, Μαρκ Γουέμπερ έβδομος με τη Red Bull.

Κι αν όλα πήγαν δεξιά για τον Χάμιλτον, το... ντεφορμάρισμα του Τζένσον Μπάτον συνεχίστηκε με τον παγκόσμιο πρωταθλητή του 2009 να κάνει τρία pit stops και να τερματίζει 16ος, ενώ ο Μίκαελ Σουμάχερ ήταν και πάλι άτυχος. Εγκατέλειψε στον 46ο γύρο με το DRS να έχει "κολλήσει" και να παραμένει ανοιχτό.

Επόμενος αγώνας είναι στο λιμάνι της Βαλένθια σε δύο εβδομάδες. Θα έχουμε έναν όγδοο διαφορετικό νικητή;