Κυριακή 24 Ιουλίου 2011

Φόρμουλα Ενα- Νικητής ο Χάμιλτον

Lewis Hamilton at 2008 Singpaore Grand PrixImage via WikipediaΤη δεύτερη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα της Φόρμουλα Ενα πανηγύρισε ο Λιούις Χάμιλτον στην πίστα του Νίρμπουργκρινγκ. Ο Βρετανός οδηγός της ΜακΛάρεν είδε πρώτος την καρό σημαία του γερμανικού γκραν-πρι, δέκατου αγώνα της χρονιάς, μετά από σκληρή μάχη με τον Ισπανό Φερνάντο Αλόνσο, ο οποίος τελικά έφερε τη Φεράρι στη δεύτερη θέση. Το βάθρο των νικητών συμπλήρωσε ο Αυστραλός Μαρκ Γουέμπερ με Red Bull, ενώ ο «ομόσταυλός» του και πρωτοπόρος της κατάταξης των οδηγών, Σεμπάστιαν Φέτελ, πήρε την τέταρτη θέση.

Χάμιλτον, Αλόνσο και Γουέμπερ εναλάσσονταν στο προβάδισμα, με τα πιτ-στοπ να παίζουν το δικό τους ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα. Τελικά, ο Βρετανός πέρασε οριακά μπροστά από τον Ισπανό στη δεύτερη αλλαγή ελαστικών και κρατήθηκε στην πρωτοπορία ως το τέλος. Ιδιαίτερα προβληματικός ήταν ο αγώνας για τον Φέτελ, που έμεινε πολύ πίσω από την πρώτη τριάδα και για πρώτη φορά φέτος εκτός βάθρου. Μάλιστα, πήρε την τέταρτη θέση από τον Φελίπε Μάσα στην τελευταία στροφή, όταν και οι δύο οδηγοί αναγκάστηκαν να κάνουν το τελευταίο τους πιτ-στοπ, με τον Βραζιλιάνο να καθυστερεί και να πέφτει στην πέμπτη θέση.