Δευτέρα 22 Απριλίου 2013

GP ΗΠΑ: Νίκησε κι έγραψε ιστορία ο 20χρονος Μάρκεθ

Σε ηλικία 20 ετών και 63 ημερών ο Μαρκ Μάρκεθ, μόλις στον 2ο αγώνα ΜotoGP της καριέρας του, τερμάτισε πρώτος στην πίστα του Όστιν και ανέβηκε στην κορυφή του ισπανικού βάθρου, που περιελάμβανε και τους Ντάνι Πεδρόσα και Χόρχε Λορένθο.

Ο Ισπανός ρούκι της Repsol Honda εκκίνησε από την pole position και ήταν πιο γρήγορος κατά 1,534 δευτερόλεπτα από τον ομόσταυλό του στην ιαπωνική ομάδα, Πεδρόσα, ο οποίος εκκίνησε 2ος και τερμάτισε στην ίδια θέση.

Με τη νίκη αυτή, ο Μάρκεθ κατέρριψε τ ορεκόρ του Φρέντι Σπένσερ από το 1981 κι έγινε ο νεαρότερος νικητής σε GP.

Η πρώτη σειρά του grid τερμάτισε με τη σειρά της εκκίνησης, αφού ο 2 φορές παγκόσμιος πρωταθλητής και νικητής του προηγούμενου grand prix στο Κατάρ συμπλήρωσε το βάθρο με τη Yamaha του.